دخمه ی یک اسلیترینی

آخرینم را به یاد داشته باش....

دخمه ی یک اسلیترینی

آخرینم را به یاد داشته باش....

مقالات دکتر صدر: روز اول لیگ برتر؛ مرگ و سرمستی

پنجشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۵، ۱۰:۵۵ ق.ظ


روز اول لیگ برتر؛ مرگ و سرمستی

وداع با دالیان اتکینسون

باورکردنی نبود ولی خبر مرگش را در 48 سالگی اش دریافت کردیم. گفتند دالیان اتکینسون ساعت یک و نیم صبح با سه شلیک پلیس با اسلحه الکتریکی - Taser – برابر خانه پدرش کشته شد. گفتند ماموران پلیس پس از به زمین غلطیدنش او را لگد باران کردند. گفتند مدتی بود قلب و کلیه اش با مشکلاتی روبرو شده بودند و شوک الکتریکی خیلی زود کارش را تمام کردند. دالیان سیاهپوست، شماره 10 دوست داشتنی آستون ویلا طی سال های 95-1994 بود. گل حیرت آورش در پاییز 1992 با پیراهن ویلا برابر ویمبلدون که پا به توپ از زمین خودی جلو رفت و جلو، سرانجام آن را با ضربه آرامی از بالای سر دروازه بان وارد دروازه کرد یکی از بهترین گل های فصل بود. همان گلی که یکی از طرفداران ویلا با چتری جلو پرید و آن را زیر باران روی سر دالیان و دین ساندرز که از شادی سوارش شده بود گرفت. اتکینسون بود که طی پیروزی 3-1 ویلا در فینال جام اتحادیه برابر منچستر یونایتد یکی از سه گل ویلا را زد. او پیراهن تیم های ایپسوییچ، شفیلد ونزدی، منچسترسیتی و رئال سوسیداد را پوشید و نخستین بازیکن سیاهپوست سوسیداد به شمار می رفت.

ژوزه و یک تیم بین المللی

پیروزی 3-1 منچستر یونایتد برابر بورنموث یعنی صدرنشینی لیگ در روز اول به عنوان اولین تیمی که با فاصله دو گل حریفش را شکست داده، در حالی که نه پل پوگبا راهی میدان شد و نه هنریک مخیتاریان. زلاتان کاملا در تیم جاافتاده به نظر می رسید و یک گل هم زد (یادمان نرفته دیگو فورلان برای زدن اولین گل خود با پیراهن یونایتد هجده دیدار را سپری کرد و در بازی نوزدهم از روی نقطه پنالتی دروازه را گشود). اریک بایلی در قلب دفاع مثل نمانیا ویدیچ جنگنده بود و مثل ریو فردیناند پاس های تماشایی ارسال کرد. ولی در ترکیب اولیه یونایتد فقط دو بازیکن بریتانیایی وارد زمین شدند، در حالی که در نخستین بازی یونایتد در سال 2015 پنج بریتانیایی پا به میدان گذاشته بودند. این است یک تیم کاملا بین المللی.

 

گواردیولا در نخستین گام در جزیره

رسانه ها پپ را دوست دارند. رسانه های انگلیسی لوییس فن خال در منچستر یونایتد را که به تصاحب توپ روی می آورد و با اختلاف یک گل برنده می شد به باد تمسخر می گرفتند، ولی پیروزی 1-2 پپ برابر ساندرلند با ضربه پنالتی سرخیو آگرو و با گل به خودی پدی مک نایر را با تهمیدات تاکتیکی پپ گره زدند: کابایرو درون دروازه که در چهار بازی آخرش در لیگ طی فصل پیش هرگز توپی را خارج از محوطه جریمه لمس نکرده بود 7 بار بیرون از محوطه جریمه به توپ ضربه زد تا نقش سنگربان / سوییپر را بازی کند. قرار گرفتن رحیم استرلینگ در گوش راست و سپس جابجا شدنش با سرخیو آگرو؛ چیزی که مدافعان میانی ساندرلند را آشفته کرد. قرار گرفتن داوید سیلوا عقب تر از منطقه همیشگی اش در جایی که در سیتی به یحیی توره تعلق دارد. با این وصف باید دید ستاره های سیتی چقدر زمان برای همسازی با تاکتیک های پپ نیاز دارند و برابر حریفان بزرگ تر چه خواهند کرد.

نیمکت نشین روز: جو هارت

جو هارت هشت سالی است سنگربان تیم ملی انگلیس به شمار می رود، ولی پس از سقوط آزاد در یورو 2016 توسط پپ روی نیمکت نشسته و کابایرو راهی میدان شده و خبر تمایل پپ به ورود براوو هم به گوش رسیده است. به همین دلیل اورتون خواهان انتقال قرضی هارت شده است.

 

رکورد شکن روز: جرمن دفو

شاید او را فراموش کرده بودیم. ولی با پیراهن ساندرلند دروازه منچستر سیتی را باز کرد و گل 144 خود در لیگ برتر – پیشتر برای تیم های وستهم، تاتنهام و پورتسموث بازی کرده- را به ثمر رساند تا کنار رابین فن پرسی به عنوان دهمین گلزن تاریخ لیگ برتر قرار گیرد. سه گل دیگر – که احتمالا در این فصل خواهد زد – او را بالاتر از تدی شرینگام در رده نهم قرار خواهد داد.

 

بازگشت روز: دیوید مویس

او روی نیمکت ساندرلند به لیگ برتر بازگشته است. مویس بداقبال بود که مک نایر دروازه خودی را گشود و اجازه نداد او برابر سیتی و پپ آغازی شیرین را جشن بگیرد.

 

گل های هفته: کوتینیو و سادیو مانه

گل کوتینیو برای لیورپول برابر آرسنال با ضربه آزاد، بهترین ضربه آزادهای دیوید بکام را تداعی کرد. گل سادیو مانه هم یادآور گل های استادانه تیری آنری بود: فرار سریع، دریبل استادانه، ضربه تماشایی.

لیورپول: پیروزی و پرسش

"... این تیم من است و این ها بازیکنانم هستند". این جمله یورگن کلوپ پیش از بازی بود. پیروزی 4-3 در لندن برابر آرسنال شیرین بود، ولی دریافت سه گل چه؟ آنها 69 ثانیه پس از بر باد رفتن ضربه پنالتی تئو ولکات مغلوب ضربه او شدند. گل سوم چمبرز درون دروازه لیورپول گل 21 آرسنال طی ده دیدار برابر مردان آنفیلد به شمار می رفت. کلوپ 70 میلیون پوند خرید کرد ولی یک مدافع کناری میان تازه واردها به چشم نمی خورد: لوریس کاریوس، جورجینیو وینالدوم، جوئل ماتیپ، آلکس منینگر، راگنار کلاوان و مارکو گروجیچ. در عین حال یان فلاناگان و براد اسمیت هم رفته اند. به همین دلیل همه پرسیدند چرا کلوپ کماکان به آلبرتو مورنو در دفاع چپ دل بسته؟ مگر مورنو همان مدافعی نبود که در آخرین بازی فصل پیش سرخپوش ها را برابر سویا در فینال لیگ اروپا به ورطه شکست پرتاب کرد؟

 

برنده غیرمنتظره روز: هال سیتی

وقتی پیش از آغاز رقابت ها یکی از نامزدهای سقوط خوانده می شوید و در اولین بازی مدافع عنوان قهرمانی لیگ - لستر سیتی - را شکست می دهید آغازی بس خوش داشته اید. خیلی زیاد!

 

رکورد ناکامی وستهم در استمفورد بریج

آبی پوش های چلسی با ضربه پنالتی ادن هازارد در استمفورد بریج جلو افتادند ولی وستهم با اولین شوت درون چهارچوب دروازه کورتوا دروازه را گشود. با این وصف دیگو کوستا که پیشتر می توانست اخراج شود یک دقیقه به پایان، ضربه پیروزی بخش را زد تا چلسی 1-2 برنده شود. وستهم در بریج از سال 2002 که دی کانیوی ایتالیایی گلی تماشایی به ثمر رساند برنده نشده است.

اعتراض روز: طرفداران آرسنال علیه ونگر

نمایش آرسنال برابر لیورپول یعنی جلو افتادن با یک گل، سپس عقب افتادن با فاصله زیاد و بعد از آن توفیق در کم کردن فاصله و سرانجام پذیرش شکست، یادآور نمایش کلی توپچی ها در فصول اخیر لیگ بود. این بار حتی پتر چک بزرگ هم فروغی نداشت. ونگر پیش از بازی اعلام کرد کوشیلنی آماده نیست و بنابراین چمبرز و هولدینگ در قلب دفاع قرار گرفتند. به همین دلیل پرسش ها سرازیر شدند: چرا کوشیلنی حتی یک ماه پس از پایان یورو 2016 آماده ورود به میدان نشده بود؟ چرا اوزیل و ژیرو در آمادگی به سر نمی بردند تا راهی میدان شوند؟ چرا باز هم آرسنالی ها در نخستین گام با مصدومیت های پرشمار روبرو شده اند؟

هو شدن ونگر توسط گروهی از طرفداران آرسنال تلخ بود. همین طور جمله های برخی از نویسندگان ورزشی انگلیس که آرسن را مربی بزدلی که جرات خرید – برخلاف مورینیو و حتی کلوپ - ندارد خواندند. آنها به طعنه نوشتند " آیا ونگر پس از صرف دوازده سال برای بازسازی توپچی ها باز هم به یک سال دیگر نیاز دارد؟"

منبع

نظرات  (۱)

عالی
پاسخ:
(:

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی